Hogyan őrizd meg a vállalati Facebook oldalak biztonságát?

Cégek és vállalkozók számára kötelező beállítások!

#Facebook  #közösségimédia  #scam  #adathalászat  #biztonsági beállítások

A Facebook-ot a legtöbb vállalkozás napi szinten használja kommunikációra és ügyfélszerzésre, és sok cégnek a közösségi média óriás jelenti a legnagyobb online kommunikációs bevételforrást. Abba viszont már kevesen gondolnak bele, hogy a Facebook-on felépített vállalati oldal és követőtábor nem a saját tulajdonuk, és akár egyik napról a másikra megszűnhet létezni, vagy az általuk kezelt hirdetési fiókon keresztül az erre utazó csalók akár fél nap alatt milliókat költhetnek el a céges számláról…

Egy korábbi cikkünkben arról írtunk, hogy milyen típusú csalásokkal találkozhatunk a Facebook-on és azok milyen károkat okozhatnak egy cégnek – erről itt olvashatsz bővebben.

Az alábbi cikkben arról lesz szó, hogy milyen biztonsági beállításokkal védheted meg a vállalati Facebook objektumaidat, és milyen lehetőségeid vannak, ha megtörtént a baj.

A Facebook biztonság alapjai

A Facebook egyik legnagyobb hátránya, hogy csak a saját személyprofilunkkal hozhatunk létre vállalati oldalt vagy kezelhetjük a hirdetéseket. Ennél fogva bárki, aki Facebook hirdetési fiókhoz vagy vállalkozáskezelőhöz fér hozzá, potenciális célpont a csalók számára!

Ezért az első és legeslegfontosabb feladat a profilunk biztonságának megőrzése!

Ehhez azonban meg kell érteni a Facebook objektumok (a jelen cikkben egyszerűsített) hierarchikus kapcsolódását.

Személyes profillal közvetlen hozzáférésed lehet a saját vagy más cég:

  • vállalati Facebook oldalához

  • hirdetési fiókhozjához

  • vállalkozáskezelőjéhez

Vállalkozáskezelőn keresztül az oda felvett személyeknek hozzáférése lehet:

  • vállalati Facebook oldalakhoz
  • hirdetési fiókokhoz
  • Instagram fiókokhoz
  • egyéb üzleti objektumokhoz (pl. katalógusok, követőkódok, események, stb.)

A vállalkozáskezelő egy „esernyőfelület”, amin keresztül az összes Facebook objektumot és hozzáférést egy helyen kezelheted. Ha még nincs vállalkozáskezelőd, minél előbb hozz létre egyet – ennek lépéseit megtalálod az alábbi Facebook útmutatóban:
https://hu-hu.facebook.com/business/help/1710077379203657?id=180505742745347

Ha a link időközben megváltozna, csak írd be a Facebook súgó keresőmezőjébe, hogy ‘Vállalkozáskezelő-fiók létrehozása’:
https://hu-hu.facebook.com/business/help/

A Facebook oldal, a hirdetéskezelő és a vállalkozáskezelő beállításaiban is megtalálod, hogy kik (milyen személyprofilok) rendelkeznek hozzáféréssel az egyes objektumokhoz. Mivel csak személyprofilt lehet feltörni, ezért mindenki számára, aki rendelkezik valamilyen szintű hozzáféréssel, javasolt az alábbi biztonsági beállítások alkalmazása.

A legfontosabb és legalapvetőbb Facebook biztonsági beállítások

Biztonsági beállítások:

  • Erős jelszó használata, amit máshol nem használsz
  • Kétfaktoros hitelesítés (a vállalkozáskezelőhöz hozzáférők számára ezt kötelezővé teszi a rendszer)
  • Megfelelő e-mail cím és értesítések (csak olyan e-mail címet regisztrálj a Facebook profilodhoz, amit aktívan használsz)
  • Állítsd be e-mail értesítést a bejelentkezésekről (csak akkor tudsz időben reagálni egy esetleges fiók feltörésre, ha egyből látod az értesítést)

A felsorolt beállításokat az alábbi linkeken keresztül éred el (kérlek vedd figyelembe, hogy ezek az elérési pontok idővel megváltozhatnak).

Jó tanács: ha felmerül benned a gyanú, hogy a belinkelt szöveg esetleg nem biztonságos tartalomra navigálna, akkor mutass a kurzorral a linkre (de ne kattints rá), s figyeld meg a böngésző bal alsó sarkában megjelenő hivatkozási címet. Ha az url ’facebook.com’-mal kezdődik, akkor nem kell aggódnod. 😉 Ugyanezt mobilon úgy ellenőrizheted, ha rákoppintasz a linkre, s 2-3 másodpercig nem emeled fel az ujjad – ezt követően megnyílik egy ablak, amiben ellenőrizhető a valós hivatkozási cím.

Facebook profil beállítások: https://www.facebook.com/settings/
Meta fiókközpont: https://accountscenter.facebook.com/

Személyes adatok megosztásának korlátozása:

  • Korlátozd az adataid nyilvánosságát (az adataid ne legyenek láthatók idegenek számára).
  • Korlátozd, hogy ki láthat, írhat és jelölhet be (tiltsd le, hogy idegenek bejelölhessen vagy üzenetet küldhessen).
  • Tiltsd le, hogy e-mail vagy telefon alapján kereshető legyél Facebook-on.
  • Tiltsd le, hogy a keresőmotorok a találatok között listázzák a Facebook profilodat.

A felsorolt beállításokat az alábbi linkeken keresztül éred el (kérlek vedd figyelembe, hogy ezek az elérési pontok idővel megváltozhatnak).

Profil adatok elérhetősége és korlátozása: https://www.facebook.com/privacy/checkup/

Bejelentkezett eszközök és munkamenetek:

  • Figyelj rá, hogy csak a saját eszközeiden jelentkezz be a Facebook-ra, s a munkamenet végeztél mindig lépj ki a profilodból.
  • Mindig távolítsd azokat a mentett (korábbi) eszközöket, amiket már nem használsz bejelentkezéshez.
  • Ha netezés közben nem Facebook-ozol, akkor inkább lépj ki a profilodból (mert egy esetleges vírus vagy kémprogram támadás egyből hozzáférhet a böngésződ megnyitott lapjaihoz).
  • Soha ne hagyd hosszabb időre magára a gépet úgy, hogy be vagy jelentkezve a Facebook profilodba.
  • Rendszeresen ellenőrizd, hogy milyen eszközökről és helyekről történt bejelentkezés a profilodba.

A felsorolt beállításokat az alábbi linkeken keresztül éred el (kérlek vedd figyelembe, hogy ezek az elérési pontok idővel megváltozhatnak).

Profil tevékenység eszköz-előzmények: https://www.facebook.com/your_information/

A ‘Biztonsági és bejelentkezési adatok’ fülön olyan hasznos információk tekinthetők meg, mint a

  • bejelentkezett helyek (IP címmel),
  • a be és kijelentkezések időrendben (IP címmel),
  • és a mentett (azonosított) eszközök listája.

Hogy a profilunk mindig naprakész legyen, a biztonsági beállításokat és bejelentkezési adatokat érdemes időnként újra ellenőrizni.

Mit csinálhatsz, ha megtörtént a baj?

Feltört fiók esetén:

Ha feltörték a Facebook profilodat és nem tudsz bejelentkezni, akkor a jelszó megváltoztatásával és az e-mail címed/telefonod segítségével a legtöbbször még visszaszerezheted a hozzáférést. Ha nem sikerül a hozzáférés visszaszerzése, akkor az alábbi linken keresztül indíthatod el a profilod visszaszerzésének és a személyazonosságod igazolásának a folyamatát: https://www.facebook.com/hacked

Feltört business objektum esetén:

Ha a vállalati Facebook oldal, hirdetési fiók vagy vállalkozáskezelő hozzáférését vesztetted el (de a személyprofilodhoz hozzáférsz), vagy gyanús tevékenységeket tapasztalsz, akkor azonnal jelentsd az esetet az alábbi linken keresztül a ’Kapcsolatfelvétel a támogatással’ gombra kattintva: https://www.facebook.com/business/help/support/get-help

Hamis rendszerüzenet esetén:

Ha hamis rendszerüzenetet kaptál, ami az oldalad szabályszegéséről, letiltásáról, felfüggesztéséről szól, és határidőn belül igazolnod kell magad, vagy meg kell adnod az adataid, akkor:

  • egyrészt soha ne kattints az ilyen üzenetekben lévő linkre és ne adj meg semmilyen adatot,
  • másrészt ellenőrizd az oldalaid állapotát a vállalati Facebook oldalad ’Kezelés’ -> ’Oldalajánlás’ -> ’Oldal állapota’ gombjára, majd az ’Oldalad minősége’ pontjára kattintva.

Ha az ‘Oldalad állapota’ oldalon ezt vagy ilyesmit látsz, akkor a Facebook oldalad semmilyen szabályt nem szegett meg és hamis üzenetet kaptál.

Ha vállalkozással kapcsolatos oldalakat és/vagy hirdetési fiókot kezelsz a Facebook-on, akkor mindenképp arra buzdítunk, hogy a lehető leghamarabb állítsd be a fenti biztonsági intézkedéseket, s ezt tedd kötelezővé mindazoknak, akik valamilyen módon hozzáférnek a Facebook objektumaidhoz.

A legfontosabb viszont, hogy körültekintően használd a Facebook-ot és az internetet, mert nincs az az érdekes pletyka, megdöbbentő hír vagy szaftos fotó, ami megér többmillió forintot, vagy a Facebook követőid és jóhíred elvesztését!